Kargo ve teslimat

Satın aldığınız ürünleri sipariş verildikten sonra genellikle 1 iş günü içinde kargoya veriyoruz.

Siparişiniz kargo verildikten sonra kargo firması ve takip numarası tarafınıza sms, eposta ve whatsapp mesajı ile bildirilir. Bu bilgiler ile kargo takibinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Siparişinizin kargo firmasına teslim edildikten sonra size ulaşması bulunduğunuz ilin uzaklığına ve kargo firmasındaki yoğunluğa göre değişebilmektedir. Genellikle 1-3 iş günü içinde teslimat gerçekleşir.

Sipariş verirken “Farklı bir adrese gönderilsin mi?” kutucuğunu işaretleyerek fatura adresinden farklı bir teslimat adresi girebilirsiniz. Bu durumda normalde olduğu gibi faturanız yine ürünle beraber teslimat adresine gönderilecektir. Eğer faturanızın ayrıca kargolanmasını istiyorsanız bunu sipariş notu kısmında belirtiniz. Üründen ayrı kargolanan faturaların kargo ücreti alıcıya ait olacaktır.

Tüm ürünlerimizi faturaları ile beraber gönderiyoruz.

yesilera.com’a üye iseniz “Hesabım” menüsündeki “Adres” sayfasından veya sipariş verirken adreslerinizi düzenleyebilirsiniz. Üye olmayan kullanıcılar sipariş aşamasında istediği adresi girebilir.

Tek siparişle aldığınız bütün ürünleri beraber kargoya veriyoruz.

Tüm ürünlerde kargo ücreti tarafımızdan karşılanmaktadır. Ödeme aşamasında gördüğünüz toplam tutar dışında hiçbir ek bir ücret ödemezsiniz.

Hasar tespit tutanağı, teslimat sırasında ürünler eksik veya zarar görmüş ise kargo görevlisine düzenletmeniz gereken belgedir.

Tek bir siparişte aldığınız ürünler siparişte girdiğiniz aynı adrese gönderilir. İsterseniz ayrı ayrı siparişler oluşturarak farklı adresler girebilirsiniz.

Teslimat adresinde bulunan bir kişiye, kargo görevlisi kimlik tespiti ile ürünleri teslim edebilir.

Yalnızca anlaşmalı olduğumuz kargo firmaları ile gönderim yapıyoruz.

Siparişinizin faturasına yazılacak olan adres bilgileridir.

Ödeme

Satın almak istediğiniz ürünleri sepetinize ekleyin. Daha sonra sepetinizi görüntüleyerek “Ödeme” butonuna tıklayın. Bilgilerinizi dolurup, gönderim ve ödeme yöntemini belirledikten sonra seçtiğiniz ödeme yöntemine göre ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Siparişlerinizi oluştururken Kredi Kartı yöntemini seçerek tek çekim veya taksitli ödeme yapabilirsiniz.

Kredi kartıy ödeme yapıldıktan sonra taksit sayısı değiştirelemez. Taksit sayısını değiştirmek için siparişi iptal edip yeniden sipariş oluşturmanız gerekir.

Siparişinizi oluştururken ödeme aşamasında Havale/EFT yönetimini seçerek ödeme yapabilirsiniz.

Sitemizden kredi kartınızı kullanarak güvenle alıveriş yapabilirsiniz. Kredi kartı ile yaptığınız ödemeler için BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) lisansına ve American Express, Discover, JCB International, MasterCard ve Visa tarafından kurulan PCI Security Standards Council’in düzenlediği PCI DSS (PCI Veri Güvenliği Standardı) sertifikasına sahip olan Paytr’nin ödeme altyapısını kullanıyoruz.

Yakında web sayfamızdan yapılan alışverişler için kapıda ödeme seçeneğini sunacağız.

Ödemenizi tamamladıktan sonra siparişinize ürün ekleyemezsiniz. Yeni ürün için yeni bir sipariş oluşturabilirsiniz.

Ödeme sırasında hata almanızın kartınızda yeterli limit bulunmaması, kartınızın internet alışverişlerine açık olmaması, kartın son kullanma tarihinin geçmiş olması gibi sebepleri olabilmektedir. Bu gibi durumlardan bankanızla iletişim geçebilir veya farklı bir kart kullanarak ödeme yapabilirsiniz.

Sipariş İptali

Siparişiniz kargoya verilmeden önce tarafımızı eposta veya telefon ile ulaşarak siparişinizi iptal edebilirsiniz.

Siparişiniz stok, kargolama sorunları vb. nedenler ile iptal edilirse tarafınıza bilgi verilerek eğer ödeme yaptıysanız ödeme yaptığınız tutarın tamamı ödeme şeklinize göre belirlenen yolla size iade edilir. Tarafınızdan herhangi bir işlem yapılması gerekmez.

Sipariş iptaliniz gerçekleştikten sonra para iadeniz genellikle 3 gün içinde tamamlanır. Bankanızın işlem süreçlerine bağlı olarak bu süre değişikik gösterebilir.

Siparişiniz kargoya verildikten sonra iptal işlemi yapılamaz. Ürünü teslim aldıktan sonra iade talebinde bulunabilirsiniz.

Para iade işleminde tek seferde ödenen tüm tutar tarafınıza iade edilir. Bankanızın uygulamalarına bağlı olarak tek çekim ödemelerde iade tek seferde yapılır. Taksitli ödemelerde ise banka tarafından size taksitli olarak yansıtılır. Konu hakkında bankanızla irtibata geçebilirsiniz.

Tafımıza ulaşarak ürünü geri göndermeniz gerekir. Eposta veya telefon ile bize ulaşabilirsiniz.

https://yesilera.com/iletisim/ sayfasındaki bilgilerden tarafımıza ulaşarak iptal talebinde bulunabilirsiniz.

Satın aldığınız ürün kargoya verilmeden önce siparişi iptal edebilirsiniz. Fakat ürünün faturası kesilip kargoya verildikten sonra iade talebinde bulunmanız gerekir.

Siparişinizin iptal işlemi yapıldıktan sonra ürünü tekrardan almaya karar verirseniz, yeniden tarafımıza eposta veya telefon ile ulaşarak siparişinizin tekrardan işleme alınmasını isteyebilirsiniz.

İptal işlemi ile ilgili tarafınıza eposta ile bilgilendirme yapılır. Bize telefon ile ulaşarak da bilgi alabilirsiniz.

İade

https://yesilera.com/iade/ adresinden iade formunu doldurup talebinizi tarafımıza ilettikten sonra satın aldığınız ürünü, satış sözleşmesinde belirtilen kargo firmasına, firma anlaşma numaramız ile teslim edebilirsiniz.

Kredi kartı kullanılarak yapılan ödemelerin iadesi, kredi kartınıza yapılmaktadır. Farklı bir yöntem ile iade yapılmaz.

Ürün tarafımıza ulaştıktan sonra ortalama 3 gün içinde incelenip tarafınıza bilgi verilerek iade işlemi tamamlanır. Ürünün kargoda olduğu süre bu zamana dahil değildir. İşlem en fazla 30 gün içinde tamamlanır.

Taksitli yapılan ödemelerde iade tarafımızdan tek seferde yapılır. Fakat banka uygulamaların bağlı olarak kartınıza taksitli olarak yansıtılabilir. Konu hakkında bankanızdan bilgi alabilirsiniz.

Üründe ya da kargo paketinde darbe, hasar, kırık vb. mevcutsa kargo görevlisine hasar tespit tutanağı düzenletmelisiniz. Kargo görevlisinin belge düzenlemediği durumlarda ürünü teslim almayabilir veya kargo şubesinde kontrol ederek teslim alabilirsiniz. Hasar tespit belgesi olmadan sorunun kargodan kaynaklandığını ispatlamanız mümkün değildir.

Sipariş verdiğinizden farklı bir ürün geldiyse tarafımıza telefon ve eposta ile ulaşarak bilgi verdikten sonra veya https://yesilera.com/iade/ adresinden iade formunu doldurarak anlaşmalı olduğumuz kargo firmasından, anlaşma numaramızla ürünü bize gönderebilirsiniz.

Ürün, kargo paketi, ambalajı, faturası varsa yanında gelen diğer içerikler ile beraber gönderilmelidir. Eğer üründe veya ambalajında hasar varsa, bundan kaynaklı zararımız karşılandığı takdirde ürünü iade edebilirsiniz. Ürünün değerinin azalması nedeniyle müşteri hakkında yasal yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Mevzuat gereği gıda ürünlerinde hijyen ve ürünün bozulabilir olması nedeniyle ambalajı açılan ürünlerin iadesi mümkün değildir. Farklı ürünler için ürünün ambalajının açılmış olması, ürünün yeniden satılabilir olmasına engel olmadığı ve ürünün değerinde bir azalmaya sebep olmadığı durumlar da iadenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ürünü bizim anlaşmalı olduğumuz kargo firması dışında bir kargoyla göndermek isterseniz, kargo ücretini karşılayarak gönderebilirsiniz.

Ürünle beraber faturasını ve varsa yanında gelen hediye vb. paket içeriğini de geri göndermeniz gerekiyor. Kargo paketini açtıysanız tekrardan sağlam bir şekilde paketlediğinizden emin olunuz. İade ettiğiniz ürünün faturasını veya varsa yanında gelen içeriği ürünle beraber göndermezseniz iadeniz kabul edilmeyecektir.

İade işlemiyle ilgili tarafınıza bilgilendirme epostası gönderiyoruz. Dilerseniz bize telefonla ulaşarak da bilgi alabilirsiniz. https://yesilera.com/iletisim/

Değişim

Ürün kargoya verildikten veya ürünü teslim aldıktan sonra yanlış ürün sipariş ettiğinizi fark ederseniz, ürünün kargo ücretini karşılayarak geri gönderebilir ve istediğiniz ürünle varsa fiyat farkı hesaplanarak değişim yapabilirsiniz.

Ürünü anlaşmalı olduğumuz kargo firmasına, anlaşma numaramız ile indirimli olarak veya istediğiniz herhangi bir kargo firması ile gönderebilirsiniz.

Sipariş etmiş olduğunuzdan farklı bir ürün teslim alırsanız ürün anlaşmalı olduğumuz kargo firmasından anlaşma numaramız ile gönderebilirsiniz.

Kargo firması ürünü tarafımıza teslim ettikten sonra genellikle 3 gün içinde kontrolleri sağlayıp istediğiniz ürünü kargoya veriyoruz.

Cayma hakkı

Ürünün teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde cayma hakkınızı kullanarak sebep göstermeden ürünü iade etme hakkınız bulunmaktadır.

Teslim aldığınız ürünü, ambalajını açmadan faturası ve eğer varsa yanında gelen diğer ürünler/hediyeler ile beraber sağlam bir şekilde paketleyerek teslimat tarihinden itibaret 14 gün içinde cayma hakkınızı kullanarak iade edebilirsiniz.

Satışını yaptığımız ürünlerin ambalajları açıldığı takdirde, ürünün bozulabilirliği ve hijyen sebebiyle cayma hakkının kullanımı mümkün değildir.

Ürünün kargo paketi, ambalajı, faturası varsa yanında gelen diğer içerikler ile beraber gönderilmelidir. Ürünün değerinde azalmaya sebep olduysanız, bundan kaynaklı zararımızı karşıladığınız takdirde ürünü iade edebilirsiniz. Ürünün değerinin azalmasına nedeniyle müşteri hakkında yasal yollara başvurma hakkımız saklıdır.

6502 sayılı Tüketici Korunması Hakkındaki Kanun gereği cayma hakkının kullanılamayacağı ürün ve hizmetler şunlardır:

– Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve Satıcı’nın kontrolünde olmayan mal veya hizmetlere ilişkin sözleşmeler.
– Alıcı’nın istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallara ilişkin sözleşmeler.
– Çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi geçebilecek malların teslimine ilişkin sözleşmeler.
– Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin sözleşmeler.
– Tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan mallara ilişkin sözleşmeler.
– Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmeler.
– Abonelik sözleşmesi kapsamında sağlananlar dışında gazete ve dergi gibi süreli yayınların teslimine ilişkin sözleşmeler.
– Belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken, konaklama, eşya taşıma, araba kiralama, yiyecek-içecek tedariki ve eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine ilişkin sözleşmeler.
– Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya tüketiciye anında teslim edilen gayrimaddi mallara ilişkin sözleşmeler (hediye kartı, hediye çeki, para yerine geçen kupon ve benzeri).
– Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile ifasına başlanan hizmetlere ilişkin sözleşmeler.
– Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’nin kapsamı dışında bırakılmış olan mal veya hizmetler (Satıcı’nın düzenli teslimatları ile Alıcı’nın meskenine teslim edilen gıda maddelerinin, içeceklerin ya da diğer günlük tüketim maddeleri ile seyahat, konaklama, lokantacılık, eğlence sektörü gibi alanlarda hizmetler) bakımından cayma hakkı kullanılamayacaktır.